טיפול CBT

מהו בעצם טיפול קיגניטיבי התנהגותי
או בשמו הקצר: CBT? 

CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הוא טיפול ממוקד, תחום בזמן, המבוסס על ההנחה כי קשיים רגשיים רבים נגרמים עקב דפוסי מחשבה והתנהגות בלתי יעילים, אשר התבססו והתקבעו בנסיבות חיים מסוימות, והפכו עם הזמן ללא אדפטיביים. מתוך הנחה זו, הטיפול מתמקד בזיהוי דפוסים הגורמים למצוקה או פגיעה תפקודית, וברכישת אסטרטגיות לנטרולם בתוך טווח זמן קצר.

לדוגמא, מצבי דיכאון רבים מבוססים על ראייה פסימית ודיכוטומית ותפיסה עצמית שלילית ("אם אני לא מצליח במבחן הזה, כבר אין לי עתיד", "אנשים לא אוהבים להיות בחברתי", וכו'). גם הפרעות חרדה נוטות להתפתח בשל הימנעות חוזרת מסיטואציות המעוררות פחד – הימנעות מדיבור בפני קהל, טיסות, קרבה לבעלי חיים וכן הלאה.

במסגרת טיפול CBTניתן לזהות טעויות חשיבה והתנהגויות המשמרות את החרדה שלנו, ולעמוד על האופן בו הן גורמות למצוקה ולפגיעה תפקודית. כמו כן, הטיפול מתמקד בעידוד להתנסות וחשיפה מחודשת לסיטואציות מהן המטופל נוהג להימנע עקב מצבו הרגשי.
חשוב לציין כי ההבדלים בין טיפול CBT לבין טיפול פסיכולוגי בגישה דינמית אינם תמיד חד משמעיים, ובכל אחת משיטות הטיפול נעשה שימוש בטכניקות משני הסוגים. כיום, מרבית המטפלים עושים שימוש משולב בכלים משתי הגישות, תוך התאמתם לצרכי המטופל ולמטרותיו.

תרפיה אישית וקבוצתית

פסיכותרפיה חיונית כחלק מהפתרון עבור אנשים שמתקשים לשנות הרגלים בגלל אירועים קשים דיאלוג פרסונלי קצר (אינטק) יכול לעזור כדי לגלות מה מציק באמת. שירות זה ניתן במסגרת מגבלות. 
הפרוטוקולים בתקנון הפסיכולוג הקליני די ברורים בעניין , מחייבים דיאגנוזה (אבחון) מדויק על ידי איסוף אינפורמציה על המטופל כמו חוויות ילדות, קשרי עבודה הצלחה בלימודים ובקריירה הרגלי תזונה ועוד. 

הזמן והמרחק ומציעה פתרונות אישיים באמצעות שיחת וידאו באינטרנט ואף מפגש ריאלי שכרוך בעלות גבוה יותר (מובן מאליו).

כפי שכבר ציינתי בדף הבית שלי, אני אישית לא מאמין בפתרון הבעיות בתרפיה אישית בלבד אלא בטיפול הוליסטי שמשלבת מספר גישות יחד ומחייבת ליווי כדי שהמכלול יתבצע כמו תזונה נכונה אימון ספורט ותרגילי נשימה ועוד שינוי דפוסי התנהגות בבית ובחוץ שישנה את התחושות המעיקות על האדם כלפי סביבתו הקרובה והרחוקה. 

מהו טיפול קבוצתי?

בדומה לטיפול פסיכותרפי פרטני, טיפול קבוצתי הוא אמצעי טיפול המותאם לטיפול בקשיים וצרכים שונים: קיים מגוון גדול של טיפולים קבוצתיים המתמקדים בבעיות ספציפיות (כהתמודדות עם הפרעות חרדה), משברים מסוימים (גירושין, שכול), או נושאים רחבים יותר כשיפור מיומנויות בין אישיות וסיפוק בחיים.

טיפולים קבוצתיים מתאימים לילדים, מתבגרים ובוגרים, ועשויים להועיל הן לאנשים הסובלים מהפרעות נפשיות והן לאנשים בריאים נפשית המתמודדים עם מורכבות החיים היומיומיים ו/או מעונינים בלמידה וגדילה אישית.

הטיפול הקבוצתי מתבסס על טכניקות וגישות טיפוליות דומות לאלו בהן נעשה שימוש בטיפול פרטני, אך מאפשר גם שימוש בטכניקות הייחודיות למסגרת הקבוצתית: האינטראקציות בין משתתפי הקבוצה השונים מאפשרות למטופל לבחון את דפוס יחסיו עם מגוון דמויות וללמוד מהתבוננות זו על מערכות יחסים, קשיים ודפוסי התנהגות וחשיבה המאפיינים אותו בחיי היום יום.

כמו כן, המסגרת הקבוצתית עשויה לתרום לתחושת נורמליזציה ומסוגלות ("אני לא היחיד שמגיב בצורה כ"כ קשה לגירושין","למרות מצבי, הצלחתי לתרום לאדם אחר"), וליצור רשת תמיכה רחבה מזו הניתנת בטיפול פרטני.

נציג שירות זמין לשיחה: אורטל

אורטל: 
אשמח להתאים עבורך טיפול אישי
אורטל: 
הכנס/י את מספר הטלפון שלך ואחזור אלייך

נציג שירות זמין לשיחה: אורטל

אורטל: 
הכנס/י את מספר הטלפון שלך ואחזור אלייך