במסגרת "הכר את המוח שלך וחשיבותו לתפקוד יום יומי" הביא ברשותכם מספר מקורות מעניינים למשל: מהו המוח הקטן? המוח הקטן הוא חלק במערכת העצבים המרכזית שאחראי בעיקר על מוטוריקה ושיווי משקל. הוא נמצא בחלק האחורי של המוח, סמוך לגזע המוח, ומחובר אליו בכמה רגליות שבהן עוברים סיבים הנושאים מידע מהמוח הקטן אל שאר חלקי מערכת העצבים. הסרטון שלפנינו מציג את האנטומיה של המוח הקטן: מיקומו, חלוקתו להמיספרות ולאונות וכמה מהגרעינים מרכזיים שבו.

המוח הוא האיבר החשוב ביותר במערכת העצבים, המספק לגוף כמעט את כל התפקודים הקיימים בו. חקר המוח הוא אחד מהתחומים המדעיים החשובים, המרתקים והנחקרים, ואחת לכמה שנים מופיעות תגליות חדשות אודות תפקודו המרשים של המוח.
המוח, הנמצא בתוך הגולגולת כולל מספר מרכיבים אנטומיים, אשר אחראים על תפקודים שונים. תאי המוח נחשבים לרגישים במיוחד, ולכן כל נזק שמופיע בהם, אפילו נזק קטן ביותר, יכול לגרום לפגיעה ארוכת טווח וקשה.

המוח – צרברום

האנטומיה של המוח היא דבר מורכב וייחודי, כאשר כל מבנה אנטומי הוא בעל תפקיד כלשהו. המוח מתחלק באופן כללי לשתי המיספרות, המתחלקות לאונות.החומר האפור, הנמצא בקליפת המוח (הנקראת גם קורטקס) הוא המבנה הפעיל במוח, המקנה לו את יכולות העיבוד והשליטה.לעומת זאת, החומר הלבן הוא החומר המקשר בין האונות וההמיספרות, ותפקידו העיקרי הוא ליצור תיאום בין חלקי הקורטקס. אצל רוב בני האדם, ההמיספרה הדומיננטית היא ההמיספרה השמאלית. דומיננטיות זו, המופיעה כמעט בכל הימניים, ובכ-70% מהשמאליים גורמת לכך שההבדל בין ההמיספרות אינו אך ורק הבדל אנטומי, אלא גם הבדל מבחינה תפקודית.

מהם החלקים השונים של הקורטוקס ומה תפקיד של כל אזור ? וכך, קיים הבדל בין התפקוד של מרכיב מסויים באונה הדומיננטית לעומת האונה הרצסיבית. כל המיספרה במוח מתחלקת ל-2 אונות:

בהדרכות ובטיפולים שלי אתייחס אתכם לשאלות כגון: 

כמה חושים יש לנו באמת?
איך המוח שלנו לומד?
מה קורה לנו כשאנחנו מתאהבים?
האם הדמיון יכול לשפר את הביצועים של מוזיקאים וספורטאים?
מדוע מוחם של עיוורים שהחלו פתאום לראות מתקשה להבין את מה שהם רואים?

רבות מהשאלות הללו כבר נענו, אך באחרות עדיין רב הנסתר על הנגלה.
המוח הוא האיבר המורכב ביותר בגופנו. משקלו עומד על כשני אחוז ממשקל הגוף אך הוא צורך למעלה מ-20 אחוז מהאנרגיה שלו. המוח מבקר ומייצר את המחשבות, הרגשות, החושים, התנועה והזיכרונות שלנו. בשנים האחרונות חקר המוח נמצא בחזית המחקר המדעי, ומחקרים עדכניים ומפתיעים מרחיבים את הבנתנו ביחס לאיבר המופלא הזה.

בחקר המוח שותפים חוקרים מתחומים רבים ומגוונים, ובהן פיזיקה, פסיכולוגיה, ביולוגיה, כימיה, בלשנות, מחשבים ועוד. אתם מוזמנים להצטרף להרפתקה המדעית המסעירה של פענוח סודות המוח, לרפאות פצעים שתחומי תרפיה אחרים לא הצליחו לפענח – בעצם בתובנה נכונה אתם מייצרים את הכלים למוטיבציה שהוא חלק לא פחות חשוב לצאת מהקיבעון המחשבתי שלנו.

בתמונה לעיל, תאי העצב ומעבר האינפורמציה (המידע) אמצעות המוליכים העצביים שהם ארבעה ביו-כימיקאלים חשובים שנמצאים במוח, משפיעים רבות על בריאותנו ואישיותנו. כימיקאלים אלה נקראים בשם נוירוטרנסמיטרים (שליחים עצביים) והעיקריים שבהם הם: דופאמין, אצטיל-כולין, גאבא וסרוטונין. מחקרים חדשים מוכיחים, שרבות מהבעיות הבריאותיות שלנו נגרמות באופן ישיר מחוסר איזון בכמותם של חומרים אלה.
למה הדבר כל כך חשוב לבריאות הנפש והגוךף שלנו ?
תוכניתי משלבת בין הרפואה ההוליסטית, הרואה את האדם כמכלול, ובין הידע הרפואי העדכני של המאה ה-21. גישה ייחודית זו, שהוכיחה את עצמה אצל אלפי מטופלים ברחבי העולם, משלבת כמה יסודות חשובים: תזונה נכונה, תוספי תזונה עתירי מרכיבי מזון חיוניים, שינויים באורח החיים (פעילות ספרטיבית, תרגילי נשימה בשילוב לפסיכותרפיה כדי להתנקות מאמונות יסוד מעוותות ולהתרחק מיחסי אנוש רעילים Toxic relation).

מה לעשות כשמתמודדים עם סיטואציה קשה מבחינה אובייקטיבית? 

טיפולים קוגניטיביים והתנהגותיים מעל לכל מטרתם לבדוק את אמתותם של דפוסים אלה ולרדת לטיפול בהם ולשורש הבעיה. 

כל הבעיה בטיפול בדיכאון היא איזון בין מה שלגיטימי לבין מה שמוגזם.(אבוד הפרופורציות) תפקידו של מטפל (פסיכותרפיסט) ה- CBT יהיה אז לתמוך בסובייקט המדוכא (המטופל) בתהליך מציאת פתרון. עבודת CBT תהיה תחילה מוטיבציה, ואז תבוא מרכיב המסייע למטופל בדיכאון, בניהול רגשותיו (האמוציות) ולבנות עולם חדש למרות הקשיים שהוא נתקל בהם.

לבסוף, ציר נוסף של טיפול בדיכאון יורכב מהדגשת מה שבמצב נתון מהדהד אצל המטופל באזורים או בערכים רגישים. שאלה של עזרה למטופל הוא להיות מודע לכך שאירועים מסוימים מעוררים בו סבל שאינו קשור לאירוע כשלעצמו, אלא למשמעות שהמטופל מייחס לו (פרשנות) .

משם נעשית עבודה הפועלת ברגישויות, כך שאותו אירוע לא יכול לייצר כל פעם מחדש את הסבל הזה.

כותב המאמר הוא ד"ר דניאל גור אריה
דוקטור לפילוסופיה Ph.D. במדעי המוח
מורה ומרצה למדעי הרוח והחברה, מטפל cbt מוסמך
חבר בעמותת מטפלי Li-Cbt    ישראל
יועץ ומדריך פדגוגי – להתייעצות: 0542064004
© אין להעתיק קטע כלשהו ללא אישור

נציג שירות זמין לשיחה: אורטל

אורטל: 
אשמח להתאים עבורך טיפול אישי
אורטל: 
הכנס/י את מספר הטלפון שלך ואחזור אלייך

נציג שירות זמין לשיחה: אורטל

אורטל: 
הכנס/י את מספר הטלפון שלך ואחזור אלייך