מום נדיר במוח ממחיש את הפלסטיות המדהימה שלו דבר שמוכיח שניתן לשנות מהותית את דפוסי החשיבה שלנו

אחד מכל 4,000 ילדים נולד ללא קורפוס קלוסום, מבנה המוח המשמש כגשר בין שתי חצאי המוח.
רבע מהם אינם סובלים מתסמינים כלשהם, אך מום זה עדיין יכול להוביל לפגיעה קוגניטיבית קשה.
חוקרים התעניינו כיצד המוח מארגן את עצמו מחדש בהעדר מבנה זה. המחשה יפה של פלסטיות (גמישות) מוחית.

תמונת המחשה באמצעות MRI –
החלק המרכזי משמש כגשר להעברת האינפורמציה בין שני האונות של המוח:

בתמונה משמאל חתך סכמתי של המוח החלק האדום ממחיש את החיבור בין שני חלקי המוח
(משמאל) ומוח עם אגנזה של הקורפוס קלוסום (מימין). המוח הבריא, שתי ההמיספרות מחוברות באמצעות סיבי הקורפוס קלוסום, המוצגים באדום.

מהו הקורפוס קלוסום? מאחורי שם מעט מוזר זה מסתתר מבנה מוחי שיש לו תפקיד מהותי: ליצור את הקשר בין שתי ההמיספרות של המוח (כמו בצילום ה MRI לעיל), להבטיח את העברת המידע בין השניים וכן את התיאום ביניהם. הוא מורכב מסיבים עצביים רבים (מעל 190 מיליון!). בהיעדרו, שום דבר לא מחליף מבנה זה של עשרה סנטימטרים מלבד נוזל השדרה, החומר בו המוח נשטף (ניזון).

ואכן, אפשר להיוולד ללא קורפוס קלוסום, כפי שקורה לאחד מכל ארבעה אלפים ילדים. מום זה נקרא "אגנזיס של הקורפוס קלוסום" (AgCC): המבנה לא נוצר (או לא לגמרי) במהלך התפתחות העובר. ההשלכות על הסובלים ממנה משתנות, מה שהופך אותה למצב הטרוגני ביותר. באופן מפתיע, לרבע מהנפגעים אין סימנים נראים לעין, 50% סובלים בעלי רמת משכל ממוצע (IQ) וקשיי למידה, והרבע שנותר סובל מפגיעה קוגניטיבית (שכלית) קשה.

במוח בריא, הקורפוס קלוסום מסייע " להבטיח תפקוד תקין של פונקציות קוגניטיביות וחושיות מוטוריות שונות ", לדברי ונסה ספרדי, חוקרת בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת ז'נבה (UNIGE). צוותה בדק כיצד המוח מסתגל למום זה שנקרא AgCC.

לשם כך היא בחנה את הקשרים המבניים והתפקודיים בין אזורים שונים במוח אצל ילדים שנולדו ללא קורפוס קלוסום בהשוואה לילדים עם התפתחות מוחית תקינה, ובדקה את הקשר בין קשרים אלו לבין התוצאות נוירו-התנהגותיות של ילדים אלה ( הכרה כללית, כישורי ביצוע, זיכרון …). המחקר שלהם, שפורסם בכתב העת Cerebral Cortex, מגלה דוגמה מרשימה לפלסטיות מוחית שכוללת  שינויים במעגלים העצביים הקיימים.

כותב המאמר הוא ד"ר דניאל גור אריה
דוקטור לפילוסופיה במדעי המוח
מורה ומרצה למדעי הרוח והחברה
יועץ ומדריך פדגוגי

מטפל cbt מוסמך

מום נדיר במוח

נציג שירות זמין לשיחה: אורטל

אורטל: 
אשמח להתאים עבורך טיפול אישי
אורטל: 
הכנס/י את מספר הטלפון שלך ואחזור אלייך

נציג שירות זמין לשיחה: אורטל

אורטל: 
הכנס/י את מספר הטלפון שלך ואחזור אלייך